Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Kaszubski Park Krajobrazowy

  • Włochatka
    Włochatka
  • Zając szarak
    Zając szarak

Kaszubski Park Krajobrazowy

KARTUZY
Zaproszenie Wiosenne Warsztaty 2019
Pomagamy pszczołom!!!
Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

OEE w Szymbarku

WFOSiGW
Mapy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH

MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS

26 kwietnia pracownicy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego oraz Ośrodka Edukacji Ekologicznej wzięli udział w Dniu Ziemi w szkole w Stężycy. Z okazji tego święta zorganizowaliśmy zajęcia, które odbywały się zarówno w terenie jak i na sali, gdzie zostały przeprowadzone prezentacje na temat owadów. Podczas prezentacji uczniowie mogli się dowiedzieć o różnicach między pająkami i owadami, ciekawostkach z ich życia oraz roli jaką pełnią w ekosystemach. Tematem, który rozbudził ogromną ciekawość były pszczoły – ich życie, zwyczaje i rola w życiu człowieka. Po zajęciach już nikt nie mówił, że najważniejsze co robią pszczółki to miodek, tylko najważniejsze, że dzięki tym bardzo pracowitym owadom mamy tyle owoców i warzyw, których kwiaty tak dzielnie zapylają. Uczniowie mogli też przymierzyć strój pszczelarza i zobaczyć z bliska akcesoria, którymi posługuje się pszczelarz.

Zajęcia terenowe odbyły się w pobliskim lesie, podczas których w praktyce mogli rozbić obozowisko i dowiedzieć się o bezpiecznym zachowaniu w lesie, o tym jak przygotować się  do wyjścia w teren, co trzeba ze sobą zabrać, jak zachować się w razie wypadku. Drugim tematem były ptaki wodno-błotne. W pięknych okolicznościach przyrody nad rzeką Radunią i Jeziorem Raduńskim Górnym uczniowie mogli podziwiać perkozy dwuczube, łyski, kokoszki wodne, mewy śmieszki i łabędzie.

Ponadto rozdysponowano worki na śmieci, by podczas zajęć w terenie pozbierać zostawione przez ludzi „pamiątki”. Kształtowanie prawidłowych postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży jest jednym z głównych celów prowadzonej przez nas edukacji. Dobre nawyki przyczyniają się do ocalenia naszej planety Ziemi przed „plastikową zagładą”.

Warsztaty odbyły się dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.