Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Kaszubski Park Krajobrazowy

  • Włochatka
    Włochatka
  • Zając szarak
    Zając szarak

Kaszubski Park Krajobrazowy

KARTUZY
Zaproszenie Wiosenne Warsztaty 2019
Pomagamy pszczołom!!!
Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

OEE w Szymbarku

WFOSiGW
Mapy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH

MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS

 

 

Po raz pierwszy Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych na ogólnopolskim etapie konkursu „Poznajemy Parki krajobrazowe Polski” reprezentowała drużyna z Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Drużyna dziewcząt z Katolickiego Gimnazjum w Kartuzach zajęła X miejsce, co jest ogromnym sukcesem z uwagi na bardzo wysoki poziom konkursu i ogrom materiału, z którego musiała się nasza drużyna przygotowywać. Konkurs składał się z trzech etapów. Pierwszy etap polegał na rozwiązywaniu testu składającego się z 25 pytań  z zakresu biologii, geografii, ochrony przyrody oraz wiedzy na temat parków krajobrazowych na terenie całej Polski (jest ich aż 127).Kolejnym etapem było rozpoznawanie roślin i zwierząt chronionych oraz gatunków pospolitych roślin ze zdjęć wyświetlanych na ekranie. Ostatnim trzecim etapem było drużynowe zadanie czytania mapy.

Po pierwszym wyczerpującym dniu konkursowym była nagroda dla uczestników w postaci dwóch dni wypoczynku połączonych ze zwiedzaniem Gór Świętokrzyskich oraz Ponidzia. Na uczniów oprócz zwiedzania czekały również różne atrakcje jak: szlifowanie wapienia, podróż w głąb ziemi w kapsule 5D w Centrum Geoedukacji w Kielcach czy możliwość zobaczenia i pogłaskania koni czystej krwi arabskiej w stadninie koni w Michałowie. Ciekawostką botaniczną dla wszystkich uczestników była możliwość zobaczenia dziewięćsiła popłocholistnego na jego naturalnych stanowiskach.

Organizatorom Ogólnopolskiego XVI finału konkursu PPKP -  Zespołowi Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych - bardzo dziękujemy za tak wspaniałą organizację. Naszej drużynie serdecznie gratulujemy sukcesu i zachęcamy wszystkie gimnazja z terenu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego do wzięcia udziału w kolejnej edycji tego konkursu, która rozpoczyna się już w październiku tego roku. 

Dziękujemy również WFOŚ z Gdańska za dofinansowanie wyjazdu drużyny na ogólnopolski finał.