Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Kaszubski Park Krajobrazowy

  • Włochatka
    Włochatka
  • Zając szarak
    Zając szarak

Kaszubski Park Krajobrazowy

KARTUZY
Zaproszenie Wiosenne Warsztaty 2019
Pomagamy pszczołom!!!
Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

OEE w Szymbarku

WFOSiGW
Mapy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH

MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS

2 maja odbył się już po raz trzeci Rajd Dnia Flagi na Kaszubach zorganizowany dla wszystkich chętnych przez Stowarzyszenie Warownia Pirsneńska, Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego oraz Kaszubski Park Krajobrazowy. Impreza ta rok rocznie ma na celu propagowanie wartości patriotycznych i szacunku do symboli narodowych, zachęcenie do aktywnego wypoczynku oraz poznawanie mało znanych miejsc, przyrody i historii Kaszub.

W tym roku trasa prowadziła z Sikorzyna do Pierszczewa i można było ją pokonać pieszo (12 km) lub opcję trochę dłuższą (20 km) rowerem. Rozpoczęcie imprezy rozpoczęło się od zwiedzania z przewodnikiem Dworu Wybickich w Sikorzynie. Następnie przed Dworem, w którym mieszkał kiedyś autor Mazurka Dąbrowskiego wciągnięta została flaga na maszt i odśpiewany został hymn Polski. Każdy z uczestników Rajdu otrzymał flagę i mapę z przebiegiem oraz opisem trasy.

Podczas Rajdu można było zachwycać się mało znanymi zakątkami naszej małej Ojczyzny, poznać ich historię i ludzi. Po drodze można było również zwiedzić Ogród Botaniczny w Gołubiu (fakultatywnie), rowerzyści podziwiali widoki z Wieżycy, a wszyscy uczestnicy zwiedzili skansen rodzinny „Szemicha” w Pierszczewku oraz dowiedzieli się ciekawych informacji o rezerwacie „Ostrzycki Las”.

W punkcie docelowym Rajdu - w Pierszczewie na wszystkich uczestników czekały przepyszne potrawy regionalne i pamiątki, a czas umilała kapela kaszubska „Zamkowa Góra” z Kartuz. Na koniec przeprowadzony został test wiedzy o historii Ziemi Pirsna i wiadomości zdobytych w trakcie Rajdu. Zarówno pogoda i humor uczestników oraz zaostrzony apetyt po zakończeniu rajdu dopisały wyśmienicie.