Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Kaszubski Park Krajobrazowy

Kaszubski Park Krajobrazowy

KARTUZY
Zaproszenie Wiosenne Warsztaty 2019
Pomagamy pszczołom!!!
Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

OEE w Szymbarku

WFOSiGW
Mapy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH

MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach zaprosiła kierownika Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w celu przeprowadzenia prelekcji  dotyczącej wypalania traw. Prelekcja odbyła się podczas eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”.

Piękna wiosenna pogoda sprzyja robieniu porządków w ogrodzie, na polach i łąkach. Niestety bardzo często praktykuje się wypalanie pozostałości traw z ubiegłego sezonu, co może zakończyć się tragedią nie tylko dla roślin i zwierząt, ale również bezpośrednio zagraża zdrowiu i życiu człowieka. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że poprzez takie działania wcale nie poprawiamy żyzności gleby a wręcz przeciwnie. Skutkami wypalania traw i słomy na polu są między innymi nadmierny rozwój chwastów i nierównomierny wzrost roślin następczych. Doprowadza ono do rozprzestrzeniania się ognia i wywołuje pożary lasów i zabudowań. Wypalanie traw przydrożnych powoduje też zadymienie drogi, co prowadzi do poważnych wypadków samochodowych. Podczas pożarów giną bezkręgowce, płazy i gady. Nawet zwierzęta domowe oraz większe leśne (np. dzik, sarna) tracą orientację w dymnie i ulegają zaczadzeniu.

Pamiętajmy więc, że wypalanie traw i słomy powoduje spustoszenie w świecie roślin i zwierząt, a przede wszystkim  zagraża zdrowiu i życiu ludzi.

Dziękujemy Pracownikom Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” za udostępnienie materiałów do stworzenia prezentacji.