Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Kaszubski Park Krajobrazowy

  • Włochatka
    Włochatka
  • Zając szarak
    Zając szarak

Kaszubski Park Krajobrazowy

KARTUZY
Zaproszenie Wiosenne Warsztaty 2019
Pomagamy pszczołom!!!
Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

OEE w Szymbarku

WFOSiGW
Mapy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH

MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS

W dniach 1–2 czerwca 2019 roku pracownicy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego przy wsparciu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego zaprezentowali stoiska o sowach i owadach zapylających podczas XXVIII Pomorskich Agro-Targów w Lubaniu.

Pierwszego dnia eksponowaliśmy stoisko o sowach. Mówiliśmy o różnorodności gatunkowej, czynnej ochronie, demonstrowaliśmy budki lęgowe i rzeźby sów wykonane w skali 1:1, które wywarły ogromne wrażenie na naszych słuchaczach. Zwracaliśmy szczególną uwagę na problem ”porywania sowich piskląt” w celu ich „ratowania”. Doradzaliśmy żeby podczas spotkania z pisklęciem sowy pozostawić je w spokoju (jeśli nic mu nie zagraża), oddalić się niezwłocznie, by nie zostawiać zapachu, który może zwabić drapieżnika.

Drugiego dnia na naszym stoisku królowały owady zapylające, które są tematem przewodnim działań KPK dofinansowanych w tym roku przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Zainteresowanie stoiskiem przerosło nasze oczekiwania. Demonstrowaliśmy, jak w prosty sposób zbudować domek dla owadów. Największe zainteresowanie wzbudził biały pustak z nawierconymi otworami, który ostatecznie okazał się domem dla takich owadów jak np.: smuklik, murarka ogrodowa, kornutka. Ludzie pytali jak tworzyć ogrody przyjazne owadom zapylającym, oprócz wyczerpujących wyjaśnień przekazywaliśmy nową publikację PZPK „Owady zapylające w ogrodzie”.

Pierwszego i drugiego dnia na naszym stoisku zapewniliśmy moc atrakcji dla dzieci. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.