Międzynarodowy Dzień Krajobrazu w KPK

Data: 31-10-2022
jez. Junno grafika
Zaczynamy pierwszy spacer przy SP Kamienica Królewska. grafika
punkt widokowy „Zamkowa Góra” grafika
Co można zobaczyć z punktu widokowego „Zamkowa Góra”? grafika
"Lasy Mirachowskie" grafika
"Lasy Mirachowskie" grafika
"Lasy Mirachowskie" grafika
"Lasy Mirachowskie" grafika
punkt widokowy „Zamkowa Góra” grafika
punkt widokowy „Zamkowa Góra” grafika
punkt widokowy „Zamkowa Góra” grafika
Kamienicki Młyn grafika
Kamienicki Młyn grafika
punkt widokowy „Zamkowa Góra” grafika

Każdy dzień jest dobry, aby podziwiać rozmaitość krajobrazów środkowych Kaszub. Co roku 20 października szczególnie doceniamy ich wartość, obchodząc Międzynarodowy Dzień Krajobrazu.

Tegoroczny Dzień Krajobrazu w KPK przechodzi już do historii. Tym razem w ramach tematu przewodniego „Krajobraz – doświadczam w pełni” dotarliśmy na punkt widokowy „Zamkowa Góra” przez urokliwą trasę w „Lasach Mirachowskich”, podziwialiśmy zapierające dech w piersiach krajobrazy Jezior Potęgowskich i nie tylko…..

Najmłodsze pokolenie będzie w przyszłości odpowiedzialne za to w jaki sposób obędzie się z przestrzenią, w której mieszka. Stąd również w tym roku Kaszubski Park Krajobrazowy zorganizował zajęcia uwrażliwiające na zasoby krajobrazu najbliższej okolicy.

Naszym celem była Zamkowa Góra, punkt widokowy na krawędzi wysoko położonej Wysoczyzny Sierakowickiej.

Dzięki czwartkowej, słonecznej pogodzie podziwialiśmy jesienną scenerię równinnego sandru Bukowiny i Rynny Potęgowskiej.

Dobrze było widać tajemniczą Diablą Górę, a nawet Nowowiejskie Góry położone już za Lęborkiem.

Międzynarodowy Dzień Krajobrazu został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

Ideą Dnia Krajobrazu jest budowanie świadomości społecznej w zakresie jakości otaczającej nas przestrzeni. Poprzez różnego rodzaju działania podejmowane w całym kraju zwraca się uwagę na problemy związane z jakością krajobrazów, a także na dobre wzorce. Obchody stanowią zachętę do uczestniczenia w procesie kształtowania krajobrazu zarówno w obszarze przestrzeni prywatnej, jak i publicznej – np. poprzez udział w konsultacjach społecznych.

W spacerach krajobrazowych zorganizowanych 20 i 21 października wzięły udział 3 grupy: 2 ze Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej i 1 grupa seniorów.

Warsztaty zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, prowadzącym był Piotr Kowalewski.

Dziękujemy i zapraszamy za rok.

Tekst: P. Kowalewski, M. Rekowska

Fot. M. Rekowska, SP Kamienica Królewska