Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Kaszubski Park Krajobrazowy

 • jez. Sianowskie
  jez. Sianowskie
 • Pełnik europejski
  Pełnik europejski
 • Obuwik pospolity
  Obuwik pospolity
 • Okolice Staniszewa
  Okolice Staniszewa
 • Wielosił błękitny
  Wielosił błękitny
 • Chrabąszcz majowy
  Chrabąszcz majowy
 • Pełnik europejski
  Pełnik europejski

Kaszubski Park Krajobrazowy

KARTUZY
Piesze rajdy terenowe pt. „Nocny łowca komarów”

 

 

Pomagamy pszczołom!!!
Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

OEE w Szymbarku

WFOSiGW
Mapy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH

MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS

Koniec lata wiąże się z opuszczeniem naszego kraju przez jednego z najbardziej rozpoznawalnych ptaków, którym jest bocian biały. W tym roku, wspólnie z pracownikami Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Szymbarku, postanowiliśmy sprawdzić zasiedlenie gniazd tego gatunku na obszarze KPK.

Ptaki te przylatują do nas aby wyprowadzić lęg w bardziej  sprzyjających warunkach. Koniec szkolnych wakacji wiąże się dla młodych bocianów z przygotowaniami do ciężkiej podróży, która zazwyczaj rozpoczyna się z końcem sierpnia a początkiem września. Młode pokolenie bocianów wyrusza na przygodę do Afryki, podczas gdy nasze dzieci zaczynają naukę w szkołach. Tam zdobywa doświadczenie (od roku do trzech lat) aby wrócić i starać się o wypuszczenie na Świat własnego już potomstwa.

W tym roku zdecydowaliśmy się przeprowadzić jego monitoring na obszarze naszego Parku. Wydaje się , że tereny Kaszubskiego Parku Krajobrazowego są uznawane przez bociany za bardzo sprzyjające do wyprowadzania lęgu gdyż ponad 3/4 gniazd było zajętych. Dzięki czemu wiemy, że aż 19 parom udało się utrzymać swoje potomstwo do czasu nauki latania (43 młode bociany), jedna para  utraciła lęg.