przejdź do wersji normalnej (graficznej) | Kaszubski Park Krajobrazowy


Menu


Płytka geotermia na Kaszubach

27 listopada 2019 r. w siedzibie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w Kartuzach odbyły się warsztaty o termogeologii. Warsztaty przeprowadził Gérard Lemoine, członek Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego.

Uczestnicy spotkania zapoznali się z następującymi prezentacji multimedialnymi:

W pierwszej prezentacji wyjaśniono różnicę między geotermią, która kojarzy się z głęboką geotermią, a termogeologią, zwaną również geotermią niskotemperaturową lub kolokwialnie płytką geotermią. Wprowadzono tematykę sezonowego magazynowania ciepła w Ziemi, a szczególnie niskotemperaturowego magazynowania ciepła w warstwach wodonośnych (ang.: Low Temperature Aquifere Thermal Energy Storage: LT-ATES), jako obiecującą technologię w Polsce, m.in. na Kaszubach, z zastrzeżeniem wysokiej zmienności przestrzennej warunków hydrogeologicznych. Zwrócił on uwagę na średnio korzystne warunki pod tym kątem na terenie miasta Kartuzy.

Druga prezentacja miała na celu zainteresowanie publiczności pomysłem wizyty studyjnej w Skanii (Południowa Szwecja), żeby zobaczyć instalacje LT-ATES w warunkach eksploatacyjnych. Opracowany w tym celu projekt pod akronimem TermoGeoSania 2020' mógłby być nie tylko początkiem współpracy między ZST im. Floriana Ceynowy i Technikum w rejonie Kristianstadu, ale również katalizatorem ogólnopolskiej współpracy przy kompleksowej ocenie możliwości i warunków magazynowania ciepła i chłodu metodą LT-ATES. Głównym celem wizyty byłaby powstała w 1995 r. instalacja grzewcza i chłodnicza szpitala rejonowego w Kristianstadzie o mocy grzewczej i chłodniczej odpowiednio ok. 3 i 4 MW.

W dyskusji końcowej poruszone zostały aspekty prawne wykorzystania ciepła Ziemi metodą niskotemperaturową w Polsce i aspekty finansowe związane z projektem TermoGeoSania 2020'.

Dziękujemy za udział w warsztatach nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół Technicznych im. Floriana Ceynowy w Kartuzach, przedstawicielowi Starostwa Powiatowego oraz Panu Gérardowi za przekazaną wiedzę.

 


Copyright © Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, oddział: Kaszubski Park Krajobrazowy, ul. Wejherowska 22, 83-328 Staniszewo