„Noc pełna nietoperzowych wrażeń!”

Data: 22-08-2023
Powitanie gości przez kierownika KPK. grafika
Prowadząca Pani Agnieszka Przesmycka. grafika
Warsztaty kreatywne dla dzieci. grafika
Gra nietoperzowe memory. grafika
Warsztaty kreatywne dla dzieci. grafika
Pokazujemy skrzynkę dla nietoperzy powieszoną na naszej siedzibie. grafika
Wypatrujemy mieszkańców skrzynki. grafika
Odłowy w terenie. grafika
Odłowy w terenie. grafika
Odłowy w terenie. grafika
Pani Aneta Zapart pokazuje skrzydło nietoperza. grafika
Wszystkie schwytane okazy odzyskały wolność. grafika
Odłowy w terenie. grafika
Odłowy w terenie. grafika
Odłowy w terenie. grafika
Odłowy w terenie. grafika
Gacek brunatny. grafika
Gacek brunatny. grafika
Nocek wąsatek. grafika

Międzynarodowa Noc Nietoperzy obchodzona jest w ostatnią sobotę i niedzielę sierpnia. Z tej okazji Kaszubski Park Krajobrazowy, przy współpracy z Zieloną Szkołą w Staniszewie, zorganizował w piątkowy wieczór warsztaty pn. „Nocny łowca komarów”.

Przedsięwzięcie rozpoczęło się krótką prezentacją na temat nietoperzy, z naciskiem na gatunki występujące na terenie KPK (dotychczas stwierdzono ich tutaj 12). Następnie przeprowadzona została część terenowa, połączona z nasłuchami detektorowymi sygnałów echolokacyjnych nietoperzy oraz odłowami chiropterologicznymi.

Była to noc pełna nietoperzowych wrażeń! W sieci złapało się 8 osobników, które były przedstawicielami aż 6 gatunków!!! Perełką na naszym terenie okazał się nocek wąsatek.

Skupiliśmy się nie tylko na biologii nietoperzy, ale również na uświadomieniu uczestnikom, iż największym zagrożeniem dla tych zwierząt była i jest działalność człowieka. To człowiek w drastyczny sposób zmniejszył liczbę dostępnych dla nich kryjówek (poprzez wycinanie dziuplastych drzew i przebudowę budynków), odpowiednich żerowisk (w wyniku osuszania terenów podmokłych) oraz ograniczył bazę pokarmową zmniejszając bioróżnorodność (w efekcie tworzenia wielkopowierzchniowych, jednogatunkowych upraw i przesadnego stosowania pestycydów). Obecnie kluczowym problem dla przetrwania nietoperzy jest zbyt mała liczba dogodnych schronień. Przyczynia się do tego szczególnie rozwój nowoczesnego budownictwa – stare, drewniane domy i stodoły były pełne kryjówek, chętnie zasiedlanych przez nietoperze. Obecnie zastępowane są nowymi, hermetycznie zamkniętymi budynkami, w których nietoperze nie mają się gdzie ukryć. Dodatkowo, czynnikiem bardzo negatywnie wpływającym na nietoperze zimą jest ich niepokojenie. Każde wybudzenie w czasie hibernacji łączy się z utratą dużej ilości nagromadzonego jesienią tłuszczu, co może spowodować, iż zapasów nie wystarczy do wiosny. Zdarza się także, iż nietoperze są niepokojone w czasie wychowu młodych. Zwykle powodem jest remont strychu, na którym znajduje się kolonia rozrodcza, wykonany bez odpowiedniej konsultacji ze specjalistami. Podobnych presji doświadczają również ptaki żyjące w pobliżu siedlisk ludzkich, np. jerzyki, jaskółki, kopciuszki, a nawet wróble.

Zajęcia przeprowadziły Panie: Agnieszka Przesmycka i Aneta Zapart z Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, które zaraziły swoją pasją wszystkich uczestników. Podziękowaniom ze strony uczestników nie było końca…

Bardzo dziękujemy za udział i ogromne zaangażowanie. Zapraszamy do nas za rok.

Była to pierwsza z pięciu „Nocy nietoperzy” organizowanych w tym roku przez Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych. Kolejne warsztaty odbędą się 30.08.2023 r. we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym.

 

Tekst: MR; Fot: L.M., M.R, D.D.