Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Kaszubski Park Krajobrazowy

 • jez. Sianowskie
  jez. Sianowskie
 • Pełnik europejski
  Pełnik europejski
 • Obuwik pospolity
  Obuwik pospolity
 • Okolice Staniszewa
  Okolice Staniszewa
 • Wielosił błękitny
  Wielosił błękitny
 • Chrabąszcz majowy
  Chrabąszcz majowy
 • Pełnik europejski
  Pełnik europejski

Kaszubski Park Krajobrazowy

KARTUZY
Piesze rajdy terenowe pt. „Nocny łowca komarów”

 

 

Pomagamy pszczołom!!!
Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy KPK

OEE w Szymbarku

WFOSiGW
Mapy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH

MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS

13 i 14 czerwca Kaszubski Park Krajobrazowy z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Szymbarku włączyli się w organizację wspaniałej akcji, promującej poznanie  bioróżnorodności okolic Wieżycy. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia była Gmina Somonino i Piotr Kowalewski.

BioBlitz to akcja promująca i pozwalająca zrozumieć różnorodność biologiczną wyznaczonego obszaru. Polega na znalezieniu i zidentyfikowaniu w ciągu 24 godzin jak największej liczby gatunków zwierząt i roślin. W przedsięwzięcie zaangażowani zostali eksperci z różnych dziedzin przyrodniczych. Dołączyła również – co najważniejsze – lokalna społeczność, która później w realny sposób wpływa na zachowanie różnorodności biologicznej swojej najbliższej okolicy.

Pierwszego dnia odbyły się warsztaty połączone z inwentaryzacją pod okiem geologa oraz chiropterologa. Następnego dnia odbyły się warsztaty z ornitologiem, herpetologiem, entomologiem (owady dzienne), botanikiem i lichenologiem. Dodatkowo zorganizowano stoiska, gry i zabawy o tematyce przyrodniczej.

Wraz z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Szymbarku zorganizowaliśmy 2 plenerowe stoiska edukacyjne. W piątek o „nocnych łowcach”, w sobotę „Ptaki Kaszubskiego Parku Krajobrazowego”. Pierwszego dnia „furorę” zrobiły nasze nowe pomoce dydaktyczne: nietoperze wykonane sztuką papieru papier-mache, które idealnie imitowały naturalne eksponaty. Kolejnego dnia skupialiśmy się na różnorodności świata ptaków, największym zainteresowaniem cieszyła się tablica z głosami ptaków.

W przedsięwzięciu wzięło udział około 80 uczestników, podzielonych na kameralne grupy.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie do udziału w tak ważnym dla lokalnej przyrody przedsięwzięciu.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.