Edukacja Ekologiczna w Nowej Przestrzeni

Zielona Szkoła w Staniszewie- nowa przestrzeń edukacyjna Kaszubskiego Parku Krajobrazowego

Data: 07-08-2023

Centrum Edukacji Ekologicznej w Staniszewie to nasza nowa przestrzeń, gdzie od kwietnia 2023 prowadzimy edukację przyrodniczą na kilkudniowych turnusach oraz w ramach warsztatów jednodniowych. Staniszewo leży w sercu Kaszub, w bardzo zróżnicowanym krajobrazie, w tzw. Szwajcarii Kaszubskiej. Takie usytuowanie Zielonej Szkoły – wśród obszarów chronionych, w bliskim sąsiedztwie dwóch rezerwatów przyrody : „Staniszewskie Zdroje” oraz „Staniszewskie Błota”, w krainie rzek i jezior, malowniczych wzniesień sprawia, że edukacja przyrodnicza jest zróżnicowana tematycznie i bardzo często unikatowa w treści.  Budynek dawnej szkoły wiejskiej po kapitalnym remoncie stał się naszą nową siedzibą.

Edukacja ekologiczna w nowej przestrzeni stała się dla nas inspiracją do wymiany doświadczeń i pomysłów na warsztaty z edukatorami różnych dziedzin przyrodniczych. Bardzo dziękujemy osobom zajmującym się edukacją przyrodniczą za wymianę pomysłów i opracowanie propozycji wybranej tematyki zajęć na turnusy kilkudniowe w Zielonej Szkole w Staniszewie. W ramach spotkania pracownicy Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych- Elwira Ahmad ( PK Dolina Słupi) i Sebastian Nowakowski ( PK Mierzeja Wiślana)-  przeprowadzili blok warsztatów botanicznych, gdzie mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się i poznać rośliny „w ogródku” oraz zapoznać się z dziką florą otoczenia Ośrodka. Bardzo dziękujemy za merytoryczne wsparcie! Podczas pobytów w Ośrodku jest też okazja do obserwacji gwiazd i poznania tajników astronomii w planetarium CEE oraz na żywo poprzez teleskop.

Od rozpoczęcia działalności jako Zielona Szkoła w Staniszewie przyjęliśmy dotychczas 14 grup na pobytach kilkudniowych- 362 odbiorców oraz 40 grup na pobytach jednodniowych (883 uczestników) w ramach współpracy z lokalnym szkołami i instytucjami.

Warsztaty dla edukatorów na ścieżce "Chwytaj przyrodę w naszym ogrodzie"  - maj 2023
Warsztaty dla edukatorów - maj 2023
Warsztaty dla edukatorów - maj 2023
Warsztaty dla edukatorów - maj 2023
Warsztaty dla edukatorów - maj 2023
Warsztaty dla edukatorów - maj 2023
Pełłnik europejski
Wystawa w ramach Dnia Otwartego w CEE
Warsztaty w planetarium Zielonej Szkoły
Warsztaty w planetarium Zielonej Szkoły
Warsztaty astronomiczne
Budynek Centrum Edukacji Ekologicznej w Staniszewie
Warsztaty jednodniowe
Zajęcia integracyjne na holu Zielonej Szkoły
Warsztaty terenowe dla edukatorów
Obuwik pospolity
Kreatywne warsztaty w ramach pobytu
Podsumowanie pobytu
Grafika 19: Edukacja Ekologiczna w Nowej Przestrzeni