Finał ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”

Data: 19-06-2017

 

 

Po raz pierwszy Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych na ogólnopolskim etapie konkursu „Poznajemy Parki krajobrazowe Polski” reprezentowała drużyna z Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Drużyna dziewcząt z Katolickiego Gimnazjum w Kartuzach zajęła X miejsce, co jest ogromnym sukcesem z uwagi na bardzo wysoki poziom konkursu i ogrom materiału, z którego musiała się nasza drużyna przygotowywać. Konkurs składał się z trzech etapów. Pierwszy etap polegał na rozwiązywaniu testu składającego się z 25 pytań  z zakresu biologii, geografii, ochrony przyrody oraz wiedzy na temat parków krajobrazowych na terenie całej Polski (jest ich aż 127).Kolejnym etapem było rozpoznawanie roślin i zwierząt chronionych oraz gatunków pospolitych roślin ze zdjęć wyświetlanych na ekranie. Ostatnim trzecim etapem było drużynowe zadanie czytania mapy.

Po pierwszym wyczerpującym dniu konkursowym była nagroda dla uczestników w postaci dwóch dni wypoczynku połączonych ze zwiedzaniem Gór Świętokrzyskich oraz Ponidzia. Na uczniów oprócz zwiedzania czekały również różne atrakcje jak: szlifowanie wapienia, podróż w głąb ziemi w kapsule 5D w Centrum Geoedukacji w Kielcach czy możliwość zobaczenia i pogłaskania koni czystej krwi arabskiej w stadninie koni w Michałowie. Ciekawostką botaniczną dla wszystkich uczestników była możliwość zobaczenia dziewięćsiła popłocholistnego na jego naturalnych stanowiskach.

Organizatorom Ogólnopolskiego XVI finału konkursu PPKP -  Zespołowi Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych - bardzo dziękujemy za tak wspaniałą organizację. Naszej drużynie serdecznie gratulujemy sukcesu i zachęcamy wszystkie gimnazja z terenu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego do wzięcia udziału w kolejnej edycji tego konkursu, która rozpoczyna się już w październiku tego roku. 

Dziękujemy również WFOŚ z Gdańska za dofinansowanie wyjazdu drużyny na ogólnopolski finał.

Drużyna z Gimnazjum w Kartuzach
Dziewięciosił popłocholistny
Konie czystej krwi arabskiej na wyciągnięcie ręki
Pisanie testu
Praca z mapą
Rozpoczęcie konkursu
Rozpoznawanie gatunków
Wędrówka po Ponidziu
Wizyta na Ponidziu
Wizyta w statninie w Michałowie
Zwiedzanie Świętokrzyskiego Parku Narodowego
Sosna - wyjatkowy pomnik przyrody