„Nie wypalaj traw”

Data: 12-04-2018
Podczas prelekcji fot. Anna Dzienisz grafika
Podczas prelekcji fot. Anna Dzienisz grafika
Strażacy podczas gaszenia płonących traw fot. Sebastian Narloch grafika
Płonąca trawa fot. Georg Pik httpscommons.wikimedia.org grafika

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach zaprosiła kierownika Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w celu przeprowadzenia prelekcji  dotyczącej wypalania traw. Prelekcja odbyła się podczas eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”.

Piękna wiosenna pogoda sprzyja robieniu porządków w ogrodzie, na polach i łąkach. Niestety bardzo często praktykuje się wypalanie pozostałości traw z ubiegłego sezonu, co może zakończyć się tragedią nie tylko dla roślin i zwierząt, ale również bezpośrednio zagraża zdrowiu i życiu człowieka. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że poprzez takie działania wcale nie poprawiamy żyzności gleby a wręcz przeciwnie. Skutkami wypalania traw i słomy na polu są między innymi nadmierny rozwój chwastów i nierównomierny wzrost roślin następczych. Doprowadza ono do rozprzestrzeniania się ognia i wywołuje pożary lasów i zabudowań. Wypalanie traw przydrożnych powoduje też zadymienie drogi, co prowadzi do poważnych wypadków samochodowych. Podczas pożarów giną bezkręgowce, płazy i gady. Nawet zwierzęta domowe oraz większe leśne (np. dzik, sarna) tracą orientację w dymnie i ulegają zaczadzeniu.

Pamiętajmy więc, że wypalanie traw i słomy powoduje spustoszenie w świecie roślin i zwierząt, a przede wszystkim  zagraża zdrowiu i życiu ludzi.

Dziękujemy Pracownikom Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” za udostępnienie materiałów do stworzenia prezentacji.