V Rajd Pieszy po Kaszubskim Parku Krajobrazowym

Data: 30-10-2017

 W poniedziałek 23.10.2017 r. Kaszubski Park Krajobrazowy zorganizował rajd pieszy w którym uczestniczyło 35 uczniów z dwóch kartuskich gimnazjów. Tym razem wybraliśmy trasę z Ręboszewa do Chmielna i udało się nam trafić na „okno pogodowe”, dzięki któremu nie zmokliśmy.
Wycieczkę rozpoczęliśmy w punkcie widokowym „Sobótka II”, gdzie stoi piękny wiatrak typu koźlak i rozpościera się widok na jeziora Małe Brodno i Kłodno. Trasa przebiegała po bardzo malowniczym krajobrazowo terenie. Mogliśmy stamtąd podziwiać szczyt Wieżyca odległy o ok. 8-10 km. Tradycyjnie, przed wymarszem młodzież podzielona na grupy musiała zorientować mapę za pomocą busoli oraz określić kierunek marszu. Podczas trwania rajdu uczestnicy rozwiązywali na czas zadania z kart pracy. Zadania dotyczyły zagadnień geograficzno-przyrodniczych. Drużyna, która uzyskała najwyższą punktację, otrzymała symboliczne nagrody oraz oceny celujące z geografii, co bardzo ucieszyło młodzież i jeszcze bardziej zmobilizowało ją do pracy.
Tę wyjątkową lekcję w terenie zakończyliśmy dzięki uprzejmości pracowników LGR Kaszuby w ich siedzibie w Chmielnie (za co bardzo dziękujemy), gdzie na wszystkich strudzonych wędrowców czekał ciepły posiłek oraz film o odchodzących obrzędach i zwyczajach kaszubskich.
Rajd odbył się dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
 

fot. Grażyna Recław
fot. Grażyna Recław
fot. Wiktoria Lisiewicz
fot. Grażyna Recław
fot. Wiktoria Lisiewicz
fot. Grażyna Recław
fot. Grażyna Recław