Warsztaty terenowe pt. „Poznajemy świat owadów”

Data: 28-06-2012
pokaz sprzętu gaśniczego grafika
dzielimy owady na pożyteczne i szkodniki grafika
obserwacje i rysowanie owadów grafika
przy jaskiniach żwirowo-zlepieńcowych grafika
opowieści o życiu żuka gnojarza grafika
działalność szkodliwa korników grafika
łapanie owadów grafika
ciekawe owady grafika
poszukiwanie owadów grafika
cykl rozwoju biedronki i motyla grafika

W czerwcu Kaszubski Park Krajobrazowy zorganizował warsztaty terenowe pt. „Poznajemy świat owadów” dla uczniów szkół podstawowych z ternu Kaszubskiego Parku i jego otuliny.

Pierwszym etapem warsztatów była wędrówka po lesie, w czasie której dzieci uczyły się rozpoznawania szkód jakie dokonują owady szkodniki oraz obserwując pożyteczną działalność żuka gnojarza i kolonii mrówek . Uczniowie nauczyli się również rozpoznawania podstawowych gatunków drzew liściastych i iglastych, poznały sekrety i historię jeziora Lubygość, zobaczyły jaskinie żwirowo – zlepieńcowe oraz zwiedziły bunkier „Ptasia Wola”.

Druga część warsztatów odbyła się na łące przy leśniczówce w Mirachowie, gdzie pracownicy KPK oraz entomolog podleśniczy z Nadleśnictwa Kartuzy przeprowadzili wykład na temat owadów (ich budowy, cyklów rozwojowych i roli w życiu człowieka). Następnie dzieci podzielone na 4 grupy poznawały fascynujący świat owadów. Przy pierwszym stoisku obserwowały przez specjalne szkła powiększające owady, a następnie przerysowywały je i opisywały poszczególne części ich ciała. Przy drugim dzieci używając zestawów w pleksi, rozpoznawały gatunki owadów latających, nie latających i drapieżnych. Przy kolejnym stoliku układały cykl życiowy motyla i biedronki (od jaja do postaci dorosłej) z gipsowych figurek oraz na tablicy magnetycznej przyporządkowywały zdjęcia owadów do grupy owadów pożytecznych i szkodliwych. Kolejna grupa dzieci łapała owady za pomocą siatek entomologicznych i z panem entomologiem określała ich gatunek.

Na zakończenie warsztatów odbyła się lekcja zachowania w lesie przeprowadzona przez pana leśniczego i strażników leśnych z Nadleśnictwa Kartuzy oraz prezentacja sprzętu gaśniczego i gaszenia pożaru w lesie.

W warsztatach brało udział 184 uczniów. Warsztaty zorganizowano dzięki dofinansowaniu WFOŚ w Gdańsku.