Aktualności

2018-10-09
XIII Kartuski Targ Produktów Ekologicznych
Pod koniec września w Kartuskim Parku im. Solidarności odbył się Targ Produktów Ekologicznych, którego organizatorem byli przedstawiciele Ligi Ochrony Przyrody, Urząd Miejski w Kartuzach i Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Podczas targu Kaszubski Park Krajobrazowy i Ośrodek Edukacji Ekologicznej z Szymbarku zaprezentowali stoisko o rodzimych gatunkach pszczół i roślinach miododajnych.

2018-09-07
Materiały dla nauczycieli i uczniów klas III – VII „Pomagamy pszczołom!!!”
Pszczoły są jednymi z najbardziej pracowitych istot na Ziemi, a ich najważniejszą rolą nie jest produkcja miodu, lecz udział w zapylaniu kwiatów. Ochrona bioróżnorodności siedlisk dzikiej pszczoły miodnej (Apis mellifera) w lasach na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego jest tematem przewodnim prac naszego Oddziału w tym roku.

2018-08-17
XV Festyn Rodzinny „Wspólnie Bezpieczne Chmielno”
W pierwszej połowie sierpnia odbył się XV Festyn Rodzinny „Wspólnie ‑ Bezpieczne Chmielno”, podczas którego Kaszubski Park Krajobrazowy, Ośrodek Edukacji Ekologicznej i Nadleśnictwo Kartuzy zaprezentowali stoisko o sowach.

2018-08-14
Wielki Dzień Pszczół w KPK za nami…
Święto pszczół pracownicy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego zorganizowali w tym roku 03.08.2018 w Kartuzach. Przygotowane stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zarówno lokalnej społeczności jak i turystów z Polski i z innych krajów.

2018-07-25
„Wielki Dzień Pszczół” w KPK
Kaszubski Park Krajobrazowy zaprasza na „Wielki Dzień Pszczół” w dniu 03.08.2018 w godzinach od 9:00 do 14:00 w Parku Solidarności w Kartuzach.

2018-07-09
IV warsztaty siedliskowe 2018’ w Kaszubskim Parku Krajobrazowym
W dniach 26-28 czerwca Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych zorganizował warsztaty siedliskowe dla swoich pracowników. Tegoroczna edycja poświęcona została przede wszystkim zagadnieniom wynikającym z naszego partnerstwa w projekcie pn. „Flora Pomeranica Orientalis” (link do strony: http://florapomorient.pl/ ) zainicjowanym przez Katedrę Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas warsztatów wybraliśmy się do rezerwatów przyrody (Staniszewskie Zdroje, Staniszewskie Błoto), gdzie zaobserwowaliśmy ginące gatunki roślin w ich naturalnych siedliskach. Dowiedzieliśmy się też szczegółowo, jak utworzyć użytek ekologiczny i dokonaliśmy wspólnymi siłami kompleksowej inwentaryzacji przyrodniczej (faunistycznej, florystycznej i mikologicznej) projektowanego w KPK użytku ekologicznego w Brodnicy Górnej (torfowisko wysokie i przejściowe z eutroficznym okrajkiem). Głównym prowadzącym warsztaty był Sebastian Nowakowski z Oddziału PZPK w Stegnie.

2018-06-26
Wiosenne warsztaty terenowe w KPK
Warsztaty terenowe pt. „Pomagamy pszczołom” organizowane przez Kaszubski Park Krajobrazowy dobiegły końca. W tym roku dzieci wraz z nauczycielami brały udział w grze terenowej na terenie Leśnictwa Sierakowice. Zajęcia przeprowadzili pracownicy KPK i Nadleśnictwa Kartuzy.

2018-06-20
Konkurs na komiks pt. „Ratujemy pszczoły” rozstrzygnięty!
Kaszubski Park Krajobrazowy ogłosił w kwietniu konkurs dla uczniów szkół podstawowych na komiks pt. „Ratujemy pszczoły”. Nadesłano ponad 100 prac, z których wybór tych najlepszych był bardzo trudny.

2018-06-14
„POCZUJ MIĘTĘ DO PRZYRODY” – kontynuacja
Kaszubski Park Krajobrazowy i Ośrodek Edukacji Ekologicznej są partnerami projektu „POCZUJ MIĘTĘ DO PRZYRODY” realizowanego przez Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach. Tegoroczna edycja została zainaugurowana konferencją, na której przedstawialiśmy temat „Łąki w Kaszubskim Parku Krajobrazowym”. W ramach projektu zorganizowano piknik edukacyjny na Złotej Górze „Przyroda pod Żaglami” adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych z terenu powiatu kartuskiego.

2018-05-21
Kaszubski Park Krajobrazowy i Ośrodek Edukacji Ekologicznej na X pikniku „Bioróżnorodność – poznaj, by zachować”
"Powrót bartnictwa do lasów" był tematem przewodnim realizowanym przez Kaszubski Park Krajobrazowy i jego placówkę edukacyjną – Ośrodek Edukacji Ekologicznej z Szymbarku podczas tegorocznej X edycji pikniku „Bioróżnorodność – poznaj, by zachować”.

2018-05-10
„Droga Kaszubska” – krajobrazowa trasa samochodowa
Droga, która powstała w latach 1965-1967 z inicjatywy Bernarda Szczęsnego (wiceprzewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku i Przewodniczącego Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego).

2018-05-10
„Dzień Ziemi w Kaszubskim Parku Krajobrazowym”
22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na otaczającą ich przyrodę, ekosystemy , w których żyją oraz wszystkie stworzenia. Jest to też dobra okazja na promowanie zachowań proekologicznych.

2018-05-02
„Sadziliśmy las w Leśnictwie Kamionka, przez które przeszła nawałnica”
Kilka godzin wystarczyło, by piękne lasy w Leśnictwie Kamionka (Nadleśnictwo Kartuzy) zmieniły się nie do poznania – a wszystko za sprawą nawałnicy, która przeszła w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku.

2018-04-12
„Nie wypalaj traw”
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach zaprosiła kierownika Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w celu przeprowadzenia prelekcji dotyczącej wypalania traw. Prelekcja odbyła się podczas eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”.

2018-03-26
Czynna ochrona sów w Kaszubskim Parku Krajobrazowym
Sowy są jednym z najbardziej tajemniczych rzędów ptaków. Zamieszkują prawie wszystkie typy siedlisk, a niektóre gatunki żyją w pobliżu naszych domostw, jednak na skutek współczesnej działalności człowieka (uszczelnianie dachów, wycinanie drzew dziuplastych i degradacja siedlisk) wymagają czynnej ochrony.

2018-02-16
Ferie z Kaszubskim Parkiem Krajobrazowym
Ferie - czas wypoczynku dla uczniów, większości nauczycieli ale nie dla nas! Mimo ,że pora zimowa to dla nas gorący i intensywny okres . To czas i szansa na edukację dzieci przebywających na koloniach i półkoloniach w naszej okolicy oraz w przedszkolach.