Aktualności

W związku ze stanem epidemiologicznym rekomendujemy rezygnację z wizyt i  kontakt z nami drogą elektroniczną: e-mail: kpk@pomorskieparki.pl, e-puap: /pzpk/SkrytkaESP lub pocztą tradycyjną. W przypadku konieczności wizyty należy umówić się wcześniej telefonicznie, nr 58 685 32 97, kom. 727 660 063

Przypominamy jednocześnie o obowiązku używania maseczek i rękawiczek ochronnych podczas wizyty w siedzibie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Po wejściu do obiektu należy zdezynfekować dłonie.

„Droga Kaszubska” – krajobrazowa trasa samochodowa grafika
2018-05-10

„Droga Kaszubska” – krajobrazowa trasa samochodowa

Droga, która powstała w latach 1965-1967 z inicjatywy Bernarda Szczęsnego (wiceprzewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku i Przewodniczącego Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego).

 

„Dzień Ziemi w Kaszubskim Parku Krajobrazowym” grafika
2018-05-10

„Dzień Ziemi w Kaszubskim Parku Krajobrazowym”

22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na otaczającą ich przyrodę, ekosystemy , w których żyją oraz wszystkie stworzenia. Jest to też dobra okazja na promowanie zachowań proekologicznych.

 

„Sadziliśmy las w Leśnictwie Kamionka, przez które przeszła nawałnica” grafika
2018-05-02

„Sadziliśmy las w Leśnictwie Kamionka, przez które przeszła nawałnica”

Kilka godzin wystarczyło, by piękne lasy w Leśnictwie Kamionka (Nadleśnictwo Kartuzy) zmieniły się nie do poznania – a wszystko za sprawą nawałnicy, która przeszła w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku.

 

„Nie wypalaj traw” grafika
2018-04-12

„Nie wypalaj traw”

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach zaprosiła kierownika Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w celu przeprowadzenia prelekcji  dotyczącej wypalania traw. Prelekcja odbyła się podczas eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”.

 

Czynna ochrona sów w Kaszubskim Parku Krajobrazowym grafika
2018-03-26

Czynna ochrona sów w Kaszubskim Parku Krajobrazowym

Sowy są jednym z najbardziej tajemniczych rzędów ptaków. Zamieszkują prawie wszystkie typy siedlisk,  a niektóre  gatunki żyją w pobliżu naszych domostw, jednak na skutek współczesnej działalności człowieka (uszczelnianie dachów, wycinanie drzew dziuplastych i degradacja siedlisk) wymagają czynnej ochrony.

 

Ferie z Kaszubskim Parkiem Krajobrazowym grafika
2018-02-16

Ferie z Kaszubskim Parkiem Krajobrazowym

 Ferie -  czas wypoczynku dla uczniów, większości  nauczycieli ale nie dla nas!  Mimo ,że pora zimowa to dla nas  gorący i intensywny okres . To czas i szansa na edukację dzieci przebywających na koloniach i półkoloniach w naszej okolicy oraz w przedszkolach.

III etap konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski grafika
2018-01-16

III etap konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

12 stycznia Kaszubski Park Krajobrazowy przeprowadził III etap ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki krajobrazowe Polski”, w którym wzięły udział 4 drużyny gimnazjalistów z Czeczewa, Kartuz, Sierakowic i Somonina.

 

„Cykl spotkań z przyrodą” w Kaszubskim Parku Krajobrazowym grafika
2018-01-02

„Cykl spotkań z przyrodą” w Kaszubskim Parku Krajobrazowym

Od października 2017’ Kaszubski Park Krajobrazowy przeprowadzał warsztaty dla miłośników przyrody w ramach „Cyklu spotkań z przyrodą”. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych, młodzież oraz dorośli mieszkańcy z terenu Parku.

 

XXVI Ogólnopolska Konferencja Chiropterologiczna grafika
2017-11-24

XXVI Ogólnopolska Konferencja Chiropterologiczna

W minionym tygodniu, na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, odbyła się XXVI Ogólnopolska Konferencja Chiropterologiczna. Organizatorami konferencji byli: Akademickie Koło Chiropterologiczne Uniwersytetu Gdańskiego i Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra".

 

„Dokarmianie ptaków” grafika
2017-11-21

„Dokarmianie ptaków”

W związku z tym, że sezon dokarmiania ptaków zaczynamy w listopadzie podajemy zasady prawidłowego dokarmiania ptaków wróblowatych.
 

 

Kochasz pomorskie krajobrazy? Zrób zdjęcie i wygraj 700 zł. Konkurs z okazji Dnia Krajobrazu 2017 grafika
2017-11-09

Kochasz pomorskie krajobrazy? Zrób zdjęcie i wygraj 700 zł. Konkurs z okazji Dnia Krajobrazu 2017

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ogłosił konkurs fotograficzny „Krajobrazy !Pomorskie" dla wszystkich miłośników naszego województwa i jego przyrody. Zdjęcia można przesyłać do 9 listopada 2017 r.

 

Pracownicy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Bydgoszczy grafika
2017-11-03

Pracownicy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Bydgoszczy zaprosiło pracowników  Kaszubskiego Parku Krajobrazowego  do swojej siedziby w celu przeprowadzenia prelekcji  dotyczącej zagrożeń i walorów KPK.

 

V Rajd Pieszy po Kaszubskim Parku Krajobrazowym grafika
2017-10-30

V Rajd Pieszy po Kaszubskim Parku Krajobrazowym

W poniedziałek 23.10.2017 r. Kaszubski Park Krajobrazowy zorganizował rajd pieszy w którym uczestniczyło 35 uczniów z dwóch kartuskich gimnazjów. Tym razem wybraliśmy trasę z Ręboszewa do Chmielna i udało się nam trafić na „okno pogodowe”, dzięki któremu nie zmokliśmy.

 

„Dzień Krajobrazu” w Kaszubskim Parku Krajobrazowym grafika
2017-10-25

„Dzień Krajobrazu” w Kaszubskim Parku Krajobrazowym

W minionym tygodniu zorganizowaliśmy spacer krajobrazowy z okazji „Dnia Krajobrazu”. Tegoroczny spacer prowadził przez malowniczy rezerwat przyrody „Lubygość”. Młodzież z Gdańska uczestnicząca w spacerze odkrywała tajemnice Lasów Mirachowskich.