Aktualności

W związku ze stanem epidemiologicznym rekomendujemy rezygnację z wizyt i  kontakt z nami drogą elektroniczną: e-mail: kpk@pomorskieparki.pl, e-puap: /pzpk/SkrytkaESP lub pocztą tradycyjną. W przypadku konieczności wizyty należy umówić się wcześniej telefonicznie, nr 58 685 32 97, kom. 727 660 063

Przypominamy jednocześnie o obowiązku używania maseczek i rękawiczek ochronnych podczas wizyty w siedzibie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Po wejściu do obiektu należy zdezynfekować dłonie.

XV Festyn Rodzinny „Wspólnie   Bezpieczne Chmielno” grafika
2018-08-17

XV Festyn Rodzinny „Wspólnie Bezpieczne Chmielno”

W pierwszej połowie sierpnia odbył się XV Festyn Rodzinny „Wspólnie ‑ Bezpieczne Chmielno”, podczas którego Kaszubski Park Krajobrazowy, Ośrodek Edukacji Ekologicznej i Nadleśnictwo Kartuzy zaprezentowali stoisko o sowach.

 

Wielki Dzień Pszczół w KPK za nami… grafika
2018-08-14

Wielki Dzień Pszczół w KPK za nami…

Święto pszczół pracownicy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego zorganizowali w tym roku 03.08.2018 w Kartuzach. Przygotowane stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zarówno lokalnej społeczności jak i turystów z Polski i z innych krajów.

 

„Wielki Dzień Pszczół” w KPK grafika
2018-07-25

„Wielki Dzień Pszczół” w KPK

Kaszubski Park Krajobrazowy zaprasza na  „Wielki Dzień Pszczół” w dniu 03.08.2018 w godzinach od 9:00 do 14:00 w Parku Solidarności w Kartuzach.

 

IV warsztaty siedliskowe 2018’ w Kaszubskim Parku Krajobrazowym grafika
2018-07-09

IV warsztaty siedliskowe 2018’ w Kaszubskim Parku Krajobrazowym

W dniach 26-28 czerwca Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych zorganizował warsztaty siedliskowe dla swoich pracowników. Tegoroczna edycja poświęcona została przede wszystkim zagadnieniom wynikającym z naszego partnerstwa w projekcie pn. „Flora Pomeranica Orientalis” (link do strony: http://florapomorient.pl/ ) zainicjowanym przez Katedrę Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas warsztatów wybraliśmy się do rezerwatów przyrody (Staniszewskie Zdroje, Staniszewskie Błoto), gdzie zaobserwowaliśmy ginące gatunki roślin w ich naturalnych siedliskach. Dowiedzieliśmy się też szczegółowo, jak utworzyć użytek ekologiczny i dokonaliśmy wspólnymi siłami kompleksowej inwentaryzacji przyrodniczej (faunistycznej, florystycznej i mikologicznej) projektowanego w KPK użytku ekologicznego w Brodnicy Górnej (torfowisko wysokie i przejściowe z eutroficznym okrajkiem). Głównym prowadzącym warsztaty był Sebastian Nowakowski z Oddziału PZPK w Stegnie.

 

Wiosenne warsztaty terenowe w KPK grafika
2018-06-26

Wiosenne warsztaty terenowe w KPK

Warsztaty terenowe pt. „Pomagamy pszczołom” organizowane przez Kaszubski Park Krajobrazowy dobiegły końca. W tym roku dzieci wraz z nauczycielami brały udział w grze terenowej na terenie Leśnictwa Sierakowice. Zajęcia przeprowadzili pracownicy KPK i Nadleśnictwa Kartuzy.

 

Konkurs na komiks pt. „Ratujemy pszczoły”  rozstrzygnięty! grafika
2018-06-20

Konkurs na komiks pt. „Ratujemy pszczoły” rozstrzygnięty!

Kaszubski Park Krajobrazowy ogłosił w kwietniu  konkurs dla uczniów szkół podstawowych na komiks pt. „Ratujemy pszczoły”. Nadesłano ponad 100 prac, z których wybór tych najlepszych był bardzo trudny.

 

„POCZUJ MIĘTĘ DO PRZYRODY” – kontynuacja grafika
2018-06-14

„POCZUJ MIĘTĘ DO PRZYRODY” – kontynuacja

Kaszubski Park Krajobrazowy i Ośrodek Edukacji Ekologicznej są partnerami projektu „POCZUJ MIĘTĘ DO PRZYRODY” realizowanego przez Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach. Tegoroczna edycja została zainaugurowana konferencją, na której przedstawialiśmy temat „Łąki w Kaszubskim Parku Krajobrazowym”. W ramach projektu zorganizowano piknik edukacyjny na Złotej Górze „Przyroda pod Żaglami” adresowany do  uczniów szkół gimnazjalnych z terenu powiatu kartuskiego.

 

Kaszubski Park Krajobrazowy i Ośrodek Edukacji Ekologicznej na X pikniku „Bioróżnorodność – poznaj, by zachować” grafika
2018-05-21

Kaszubski Park Krajobrazowy i Ośrodek Edukacji Ekologicznej na X pikniku „Bioróżnorodność – poznaj, by zachować”

"Powrót bartnictwa do lasów" był tematem przewodnim realizowanym przez Kaszubski Park Krajobrazowy i jego placówkę edukacyjną ­Ośrodek Edukacji Ekologicznej z Szymbarku podczas tegorocznej X edycji pikniku „Bioróżnorodność – poznaj, by zachować”.

 

„Droga Kaszubska” – krajobrazowa trasa samochodowa grafika
2018-05-10

„Droga Kaszubska” – krajobrazowa trasa samochodowa

Droga, która powstała w latach 1965-1967 z inicjatywy Bernarda Szczęsnego (wiceprzewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku i Przewodniczącego Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego).

 

„Dzień Ziemi w Kaszubskim Parku Krajobrazowym” grafika
2018-05-10

„Dzień Ziemi w Kaszubskim Parku Krajobrazowym”

22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na otaczającą ich przyrodę, ekosystemy , w których żyją oraz wszystkie stworzenia. Jest to też dobra okazja na promowanie zachowań proekologicznych.

 

„Sadziliśmy las w Leśnictwie Kamionka, przez które przeszła nawałnica” grafika
2018-05-02

„Sadziliśmy las w Leśnictwie Kamionka, przez które przeszła nawałnica”

Kilka godzin wystarczyło, by piękne lasy w Leśnictwie Kamionka (Nadleśnictwo Kartuzy) zmieniły się nie do poznania – a wszystko za sprawą nawałnicy, która przeszła w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku.

 

„Nie wypalaj traw” grafika
2018-04-12

„Nie wypalaj traw”

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach zaprosiła kierownika Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w celu przeprowadzenia prelekcji  dotyczącej wypalania traw. Prelekcja odbyła się podczas eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”.

 

Czynna ochrona sów w Kaszubskim Parku Krajobrazowym grafika
2018-03-26

Czynna ochrona sów w Kaszubskim Parku Krajobrazowym

Sowy są jednym z najbardziej tajemniczych rzędów ptaków. Zamieszkują prawie wszystkie typy siedlisk,  a niektóre  gatunki żyją w pobliżu naszych domostw, jednak na skutek współczesnej działalności człowieka (uszczelnianie dachów, wycinanie drzew dziuplastych i degradacja siedlisk) wymagają czynnej ochrony.

 

Ferie z Kaszubskim Parkiem Krajobrazowym grafika
2018-02-16

Ferie z Kaszubskim Parkiem Krajobrazowym

 Ferie -  czas wypoczynku dla uczniów, większości  nauczycieli ale nie dla nas!  Mimo ,że pora zimowa to dla nas  gorący i intensywny okres . To czas i szansa na edukację dzieci przebywających na koloniach i półkoloniach w naszej okolicy oraz w przedszkolach.

III etap konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski grafika
2018-01-16

III etap konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

12 stycznia Kaszubski Park Krajobrazowy przeprowadził III etap ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki krajobrazowe Polski”, w którym wzięły udział 4 drużyny gimnazjalistów z Czeczewa, Kartuz, Sierakowic i Somonina.

 

„Cykl spotkań z przyrodą” w Kaszubskim Parku Krajobrazowym grafika
2018-01-02

„Cykl spotkań z przyrodą” w Kaszubskim Parku Krajobrazowym

Od października 2017’ Kaszubski Park Krajobrazowy przeprowadzał warsztaty dla miłośników przyrody w ramach „Cyklu spotkań z przyrodą”. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych, młodzież oraz dorośli mieszkańcy z terenu Parku.