Aktualności

W związku ze stanem epidemiologicznym rekomendujemy rezygnację z wizyt i  kontakt z nami drogą elektroniczną: e-mail: kpk@pomorskieparki.pl, e-puap: /pzpk/SkrytkaESP lub pocztą tradycyjną. W przypadku konieczności wizyty należy umówić się wcześniej telefonicznie, nr 58 685 32 97, kom. 727 660 063

Przypominamy jednocześnie o obowiązku używania maseczek i rękawiczek ochronnych podczas wizyty w siedzibie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Po wejściu do obiektu należy zdezynfekować dłonie.

Stoisko edukacyjne PZPK w Lubaniu grafika
2019-06-12

Stoisko edukacyjne PZPK w Lubaniu

W dniach 1–2 czerwca 2019 roku pracownicy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego przy wsparciu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego zaprezentowali stoiska o sowach i owadach zapylających podczas XXVIII Pomorskich Agro-Targów w Lubaniu.

 

Wojewódzki konkurs przyrodniczy w Szkole Podstawowej w Somoninie grafika
2019-06-12

Wojewódzki konkurs przyrodniczy w Szkole Podstawowej w Somoninie

„Czas na las” to tegoroczny temat konkursu przyrodniczego organizowanego już od kilku lat w Gimnazjum, a obecnie w Szkole Podstawowej w Somoninie. Konkurs jest objęty patronatem Kaszubskiego Parku Krajobrazowego oraz Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Szymbarku.

 

IX Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze w OEE w Szymbarku grafika
2019-05-16

IX Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze w OEE w Szymbarku

Dlaczego obuwik zwyczajowo nazywany jest trzewikiem? Jakie storczyki możemy spotkać na terenie KPK? Jak zachować się podczas spotkania ze żmiją zygzakowatą? Jak zabezpieczyć się przed kleszczami? Na te i inne pytania dzieci poznały odpowiedzi podczas IX Wiosennych Warsztatów Przyrodniczych w Szymbarku zorganizowanych przez Kaszubski Park Krajobrazowy i Ośrodek Edukacji Ekologicznej.

 

Dzień Ziemi w Stężycy grafika
2019-05-07

Dzień Ziemi w Stężycy

26 kwietnia pracownicy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego oraz Ośrodka Edukacji Ekologicznej wzięli udział w Dniu Ziemi w szkole w Stężycy. Uczniowie poznali owady zapylające, pająki, ptaki wodno-błotne oraz zebrali pozostawione w terenie antropogeniczne „pamiątki”.

 

Obchody Światowego Dnia Mokradeł w Kaszubskim Parku Krajobrazowym grafika
2019-02-04

Obchody Światowego Dnia Mokradeł w Kaszubskim Parku Krajobrazowym

Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest 2 lutego. Z tej okazji Kaszubski Park Krajobrazowy zorganizował w dniach 1 i 4 lutego warsztaty edukacyjne, podczas których przybliżono dzieciom z naszego terenu m. in.: co to są mokradła, jaką pełnią rolę w przyrodzie i życiu człowieka oraz jakie tego typu cenne obiekty występują na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego?

 

II etap Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski grafika
2018-12-20

II etap Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

Konkurs Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski  po raz kolejny zachęcił uczniów gimnazjów i po raz pierwszy uczniów szkół podstawowych do pogłębienia wiedzy na temat Parku Krajobrazowego, na terenie którego mieszkają. 14 grudnia odbył się II etap konkursu, mający na celu wyłonić po jednej drużynie z poszczególnych gmin.

„100 rodzimych gatunków drzew i krzewów na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę” grafika
2018-11-19

„100 rodzimych gatunków drzew i krzewów na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę”

13 listopada 2018 roku, na terenie Leśnictwa Mirachowo, Nadleśnictwo Kartuzy świętowało 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji posadzono szczególny las – LAS 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także  pracownicy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

 

Rajd z okazji 35-lecia Kaszubskiego Parku Krajobrazowego grafika
2018-11-16

Rajd z okazji 35-lecia Kaszubskiego Parku Krajobrazowego

Kaszubski Park Krajobrazowy utworzony został w 1983 roku Uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku. W tym roku obchodzimy 35-lecie Parku i z tej okazji zorganizowaliśmy „urodzinowy” jesienny rajd.

 

Spacer krajobrazowy w Kaszubskim Parku pt. „Od średniowiecza do czasów współczesnych – przeobrażenia krajobrazu kaszubskiego.” grafika
2018-10-26

Spacer krajobrazowy w Kaszubskim Parku pt. „Od średniowiecza do czasów współczesnych – przeobrażenia krajobrazu kaszubskiego.”

Jaki piękny krajobraz! – nie raz słyszeliśmy te słowa lub sami je wypowiadaliśmy, ale co to jest „krajobraz” i czy zawsze musi być piękny? Krajobraz ma wiele definicji i jest różnie interpretowany. Ogólnie mówiąc, jest to wszystko to, co widzimy wokół nas: elementy naturalne oraz antropogeniczne. Krajobraz może być nie tylko naturalny i półnaturalny, ale również przemysłowy, zdewastowany, szpecący... Dlatego ważne jest abyśmy byli świadomi, iż to głównie człowiek odpowiada za stan środowiska naturalnego i jak ważną rolę przestrzeń odgrywa w naszym życiu.

 

XIII Kartuski Targ Produktów Ekologicznych grafika
2018-10-09

XIII Kartuski Targ Produktów Ekologicznych

Pod koniec września w Kartuskim Parku im. Solidarności odbył się Targ Produktów Ekologicznych, którego organizatorem byli przedstawiciele Ligi Ochrony Przyrody, Urząd Miejski w Kartuzach i Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Podczas targu Kaszubski Park Krajobrazowy i Ośrodek Edukacji Ekologicznej z Szymbarku zaprezentowali stoisko o rodzimych gatunkach pszczół i roślinach miododajnych.

 

Materiały dla nauczycieli i uczniów klas III – VII „Pomagamy pszczołom!!!” grafika
2018-09-07

Materiały dla nauczycieli i uczniów klas III – VII „Pomagamy pszczołom!!!”

Pszczoły są jednymi z najbardziej pracowitych istot na Ziemi, a ich najważniejszą rolą nie jest produkcja miodu, lecz udział w zapylaniu kwiatów. Ochrona bioróżnorodności siedlisk dzikiej pszczoły miodnej (Apis mellifera) w lasach na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego jest tematem przewodnim prac naszego Oddziału w tym roku.

 

XV Festyn Rodzinny „Wspólnie   Bezpieczne Chmielno” grafika
2018-08-17

XV Festyn Rodzinny „Wspólnie Bezpieczne Chmielno”

W pierwszej połowie sierpnia odbył się XV Festyn Rodzinny „Wspólnie ‑ Bezpieczne Chmielno”, podczas którego Kaszubski Park Krajobrazowy, Ośrodek Edukacji Ekologicznej i Nadleśnictwo Kartuzy zaprezentowali stoisko o sowach.

 

Wielki Dzień Pszczół w KPK za nami… grafika
2018-08-14

Wielki Dzień Pszczół w KPK za nami…

Święto pszczół pracownicy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego zorganizowali w tym roku 03.08.2018 w Kartuzach. Przygotowane stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zarówno lokalnej społeczności jak i turystów z Polski i z innych krajów.

 

„Wielki Dzień Pszczół” w KPK grafika
2018-07-25

„Wielki Dzień Pszczół” w KPK

Kaszubski Park Krajobrazowy zaprasza na  „Wielki Dzień Pszczół” w dniu 03.08.2018 w godzinach od 9:00 do 14:00 w Parku Solidarności w Kartuzach.

 

IV warsztaty siedliskowe 2018’ w Kaszubskim Parku Krajobrazowym grafika
2018-07-09

IV warsztaty siedliskowe 2018’ w Kaszubskim Parku Krajobrazowym

W dniach 26-28 czerwca Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych zorganizował warsztaty siedliskowe dla swoich pracowników. Tegoroczna edycja poświęcona została przede wszystkim zagadnieniom wynikającym z naszego partnerstwa w projekcie pn. „Flora Pomeranica Orientalis” (link do strony: http://florapomorient.pl/ ) zainicjowanym przez Katedrę Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas warsztatów wybraliśmy się do rezerwatów przyrody (Staniszewskie Zdroje, Staniszewskie Błoto), gdzie zaobserwowaliśmy ginące gatunki roślin w ich naturalnych siedliskach. Dowiedzieliśmy się też szczegółowo, jak utworzyć użytek ekologiczny i dokonaliśmy wspólnymi siłami kompleksowej inwentaryzacji przyrodniczej (faunistycznej, florystycznej i mikologicznej) projektowanego w KPK użytku ekologicznego w Brodnicy Górnej (torfowisko wysokie i przejściowe z eutroficznym okrajkiem). Głównym prowadzącym warsztaty był Sebastian Nowakowski z Oddziału PZPK w Stegnie.

 

Wiosenne warsztaty terenowe w KPK grafika
2018-06-26

Wiosenne warsztaty terenowe w KPK

Warsztaty terenowe pt. „Pomagamy pszczołom” organizowane przez Kaszubski Park Krajobrazowy dobiegły końca. W tym roku dzieci wraz z nauczycielami brały udział w grze terenowej na terenie Leśnictwa Sierakowice. Zajęcia przeprowadzili pracownicy KPK i Nadleśnictwa Kartuzy.