Szlaki kajakowe

Przez Park wiodą cztery szlaki kajakowe: Szlak Łeby, Szlak Raduni, Szlak Bukowiny oraz Szlak Jezior Raduńskich tzw."Kółko Raduńskie", które jako jedyny szlak w całości znajduje się w granicach Parku i jest wybitnie jeziorny.

„Kółko Raduńskie”

Tworzy je dziesięć jezior połączonych rzeką Radunia. Atrakcyjność podnoszą dodatkowe połączenia z sześcioma bocznymi jeziorami. Spływ można rozpocząć w dowolnym miejscu i płynąć
w dowolnym kierunku, ponieważ prąd na przepływach Radunią jest słaby. Jedyną trudnością na szlaku są trzy „przenioski”: pierwsza – między jeziorami Patulskim i Dąbrowskim (600 m), druga – z Jeziora Dąbrowskiego na Lubowisko (200 m) i trzecia – z Jeziora Lubowisko do wsi Stężyca (1500 m). Trasa ma 44 km i potrzeba dwóch, trzech dni na jej przepłynięcie. Szlak ten uważany jest za jeden z najciekawszych szlaków wodnych w Polsce. Nad jeziorami znajdują się liczne miejscowości letniskowe
i turystyczne wyposażone w przystanie wodne np. Chmielno, Ostrzyce, Krzeszna, Gołubie, przystań na "Złotej Górze". 

Szlak Łeby wynosi w całości 120 km, z czego w granicach Parku jest 27,2 km. Szlak ten jest dość trudny i uciążliwy, górny odcinek Łeby ma cechy podgórskiego potoku. Rzeka bierze swój początek w okolicy Borzestowa i przepływa przez jezioro Długie, Wielkie, Reskowskie i Sianowskie. Najlepiej wyruszyć na szlak późną wiosną lub po długotrwałych opadach, kiedy stan wód jest wystarczająco wysoki. Przy wyższym stanie wody Łeba dostępna jest od Jeziora Długiego, natomiast przy średnim poziomie rzeki najdalszym punktem, z którego można wypłynąć jest Jezioro Sianowskie. Woda jest czysta i bystra, a szlak bardzo malowniczy. Na jego przebycie potrzeba sześciu dni.

Szlak Raduni bierze swój początek na Jeziorze Ostrzyckim i zaledwie trzy kilometry szlaku, do jeziora Trzebno, znajdują się w granicy Parku.  Długość całej trasy wynosi 75 km.

Szlak Bukowiny rozpoczyna się na Jeziorze Potęgowskim a kończy na Jeziorze Gardno, po drodze łącząc się z Łupawą. Długość całego szlaku wynosi 127 km, a granicach Parku około 9 km. Szlak ten prowadzi w Parku przez Jeziora Czarne, Junno, Kamienieckie i Święte. Szlak jest trudny ze względu na osiem przeniosek.