„Dzień Krajobrazu” w Kaszubskim Parku Krajobrazowym

Data: 25-10-2017

W minionym tygodniu zorganizowaliśmy spacer krajobrazowy z okazji „Dnia Krajobrazu”. Tegoroczny spacer prowadził przez malowniczy rezerwat przyrody „Lubygość”. Młodzież z Gdańska uczestnicząca w spacerze odkrywała tajemnice Lasów Mirachowskich.

Tym razem nasz wybór padł na okolice krajobrazowego rezerwatu przyrody „Lubygość”. Wędrówkę zatytułowaliśmy od istniejącej tam trasy spacerowej „Tajemnice Lasów Mirachowskich”, chcąc w ten sposób zachęcić młode pokolenie do odkrywania tajemnic, które skrywają w sobie lasy północnej części Parku, nazywane również Puszczą Mirachowską. 

Zanim zaplanowaliśmy trasę wycieczki zapoznaliśmy się z uwagami i mapami na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku (http://gdansk.rdos.gov.pl/udostepnienie-rezerwatow-przyrody), by móc prawidłowo wyznaczyć przebieg wycieczki.

Jezioro Lubygość jest jednym z wielu w okolicy jezior rynnowych. Na jego przykładzie doskonale ukazać można zróżnicowanie geomorfologiczne terenu oraz pozachwycać się naturalnym widokiem. Dodatkowym atutem okolicy są walory historyczne i kulturowe. Naturalna, 200-letnia buczyna porastająca stoki jeziora była niegdyś scenerią rozgrywających się tu dramatycznych scen związanych z historią II wojny światowej i toczącej się wówczas walki żołnierzy Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" z wojskami hitlerowskimi. Nieodległy zagospodarowany punkt widokowy "Szczelina Lechicka" jest pięknym, zapierającym dech w piersiach przykładem panoramy krajobrazu polodowcowego. Po drodze mijaliśmy również swoistą ciekawostkę geomorfologiczną – grotę żwirowo-zlepieńcową.

Ten kilkukilometrowy spacer po tak bardzo atrakcyjnym i zmieniającym się krajobrazie wywarł spore wrażenie na młodzieży, która nie spodziewała się takiej różnorodności „atrakcj”, nie tylko przyrodniczych.

Można śmiało powiedzieć, iż nasza grupa młodzieży z Gdańska odkryła tajemnice Lasów Mirachowskich!

 

fot. Monika Rekowska
Jezioro Lubygość fot. Monika Rekowska
fot. Monika Rekowska
Legendarny, wielopienny buk u brzegów Jeziora Lubygość fot. Agnieszka Humiecka
Groty zlepieńcowo-żwirowe fot. Monika Rekowska
fot. Monika Rekowska
Jezioro Lubygość fot. Monika Rekowska
Bunkier "PTASIA WOLA'' fot. Monika Rekowska
fot. Monika Rekowska
Jezioro Lubygość fot. Monika Rekowska
Zasłużony odpoczynek na punkcie widokowym „Szczelina Lechicka” fot. Monika Rekowska