X Warsztaty Rodzinne w Zielonej Szkole w Staniszewie

Relacja z wydarzenia

Data: 07-08-2023

W minionym tygodniu w Zielonej Szkole w Staniszewie odbyły się jubileuszowe, X Warsztaty Rodzinne pt. „Noc z gwiazdami”, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i zgromadziły maksymalną ilość uczestników, tj. 33 osoby.

Ten rok jest dla nas wyjątkowy, ponieważ w marcu pożegnaliśmy się z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Szymbarku i przenieśliśmy się do nowego obiektu Zielonej Szkoły w Staniszewie. W nowym obiekcie mamy zupełnie inne możliwości edukacyjne i dysponujemy specjalną salą astronomiczną. Dodatkowo rok 2023 jest oficjalnie ustanowiony Rokiem Mikołaja Kopernika, ponieważ wiąże się z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika.  Temat naszych Rodzinnych Warsztatów był więc z tych oczywistych względów podyktowany kosmicznymi newsami, które dzieją się wokół nas.

Zajęcia rozpoczęły się 3 sierpnia wieczorem i zakończyły na drugi dzień w południe. Pierwszego dnia uczestnicy mogli poznać gwiazdy widoczne tego dnia na niebie za pomocą programu Stellarium, wyświetlanego na naszej specjalnej  kopule w planetarium. Kiedy na zewnątrz zapadł już całkowity zmrok, wszyscy udali się na rzeczywiste obserwacje gwiazd przez teleskop. Zajęcia poprowadziła Pani Marta Skrzypkowska, która jest Ambasadorką Edukacji Kosmicznej przy Europejskim Biurze Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska przy Centrum Nauki Kopernik. Drugi dzień był również pełen wrażeń i obfitował w kosmiczne warsztaty kreatywne prowadzone przez panią Lucynę Mollin. Dzieci wraz z rodzicami tworzyli „kosmo torby” oraz „kosmo papier” z papieru czerpanego. Jednak największą niespodzianką była podróż dookoła Ziemi, w którą mogli się udać wszyscy uczestnicy dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości czyli naszych okularów VR. To były prawdziwie kosmiczne emocje!

  Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie i zapraszamy do wzięcia udziału w naszych kolejnych inicjatywach!

Grafika 1: X Warsztaty Rodzinne w Zielonej Szkole w Staniszewie
Grafika 2: X Warsztaty Rodzinne w Zielonej Szkole w Staniszewie
Grafika 3: X Warsztaty Rodzinne w Zielonej Szkole w Staniszewie
Grafika 4: X Warsztaty Rodzinne w Zielonej Szkole w Staniszewie
Grafika 5: X Warsztaty Rodzinne w Zielonej Szkole w Staniszewie
Grafika 6: X Warsztaty Rodzinne w Zielonej Szkole w Staniszewie
Grafika 7: X Warsztaty Rodzinne w Zielonej Szkole w Staniszewie
Grafika 8: X Warsztaty Rodzinne w Zielonej Szkole w Staniszewie
Grafika 9: X Warsztaty Rodzinne w Zielonej Szkole w Staniszewie
Grafika 10: X Warsztaty Rodzinne w Zielonej Szkole w Staniszewie
Grafika 11: X Warsztaty Rodzinne w Zielonej Szkole w Staniszewie
Grafika 12: X Warsztaty Rodzinne w Zielonej Szkole w Staniszewie
Grafika 13: X Warsztaty Rodzinne w Zielonej Szkole w Staniszewie
Grafika 14: X Warsztaty Rodzinne w Zielonej Szkole w Staniszewie
Grafika 15: X Warsztaty Rodzinne w Zielonej Szkole w Staniszewie