Międzynarodowa Noc Nietoperzy w Kaszubskim Parku Krajobrazowym

Data: 11-09-2020

Międzynarodowa Noc Nietoperzy obchodzona jest w ostatnią sobotę i niedzielę sierpnia. Z tej okazji Kaszubski Park Krajobrazowy, przy współpracy z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Szymbarku i Nadleśnictwem Kartuzy, zorganizował dwa rajdy „Nocny łowca komarów”.

Pierwszy rajd rozpoczął się przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Szymbarku, drugi (dzięki życzliwości Nadleśnictwa Kartuzy) w Stacji Turystycznej ,,Lubygość”.

Oba przedsięwzięcia rozpoczęły się krótką prezentacją  na temat nietoperzy z naciskiem na gatunki występujące na terenie KPK (dotychczas stwierdzono 12 gatunków). Następnie został przeprowadzony rajd terenowy połączony z nasłuchami detektorowymi sygnałów echolokacyjnych nietoperzy oraz odłowami chiropterologicznymi. Najbardziej emocjonujący okazał się wylot nietoperzy przy Stacji Turystycznej ,,Lubygość”.  Aż miło było popatrzeć jak dzieci i dorośli wpatrywali się w niebo i co chwilę było słychać okrzyki: „Proszę Pana…..o tam… kolejny wyleciał!”. No i las nocą… Dla wielu uczestników było to pierwsze doświadczenie tego typu. Podczas obu rajdów udało nam się zaobserwować/usłyszeć/schwytać w sieci 5 gatunków (karlik większy, karlik malutki, borowiec wielki, mroczek późny, nocek rudy). Ze względu na duże zainteresowanie rajdami postanowiliśmy w przyszłym roku zorganizować następne. Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom, Panu Leszkowi Maliszewskiemu (leśniczy Leśnictwa Mirachowo) za gościnę, Panu Tomaszowi Narczyńskiemu za charyzmę, cierpliwość i fachowe przedstawienie tematu. Zapraszamy za rok!!!  

Tekst: MR; Foto: MR, JK, archiwum KPK

Karlik większy. grafika
Powitanie uczestników. grafika
Wykład pod chmurką w Szymbarku. grafika
Wykład w Stacji Turystycznej ,,Lubygość”. grafika
Coś dla najmłodszych grafika
Rozwieszamy sieci. grafika
Międzynarodowa Noc Nietoperzy w Kaszubskim Parku Krajobrazowym grafika
Rozwieszamy sieci. grafika
Pojawiły się pierwsze nietoperze. grafika
Każdy obserwuje jak mu wygodnie :) grafika
Karlik większy. grafika
Na trasie rajdu były rozwieszone budki dla nietoperzy. grafika