Muzea

Na terenie Parku znajduje się kilka bardzo ciekawych i godnych odwiedzenia muzeów. Do najbardziej znanych należą: Muzeum Ceramiki Neclów w Chmielnie, Muzeum Parafialne w Żukowie, Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, Ogród botaniczny w Gołubiu, Kaszubski Park Miniatur w Stryszej Budzie, gdzie w jednym miejscu, w skali 1:25 można zobaczyć wierne kopie najbardziej charakterystycznych obiektów Kaszub oraz wybrane obiekty z Polski i ze Świata.

Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie jest największą atrakcją turystyczną wsi. Ten żywy ośrodek kultury ludowej prowadzony jest przez rodzine Neclów, która z Chmielnem związana jest od 1896 roku. Muzeum mieści się przy warsztacie garncarskim rodziny i działa od czerwca 1993 roku. Można zobaczyć tu nie tylko gotową ceramikę, ale poznać cały proces jej powstawania, między innymi toczenie na kole garncarskim, wypalanie i malowanie. Można również samemu spróbować sztuki garncarskiej.

Centrum Edukacji i Promocji Regionu otwarte zostało we wrześniu 2003 roku w Szymbarku (gmina Stężyca), z inicjatywy włodarzy gminy Stężyca i przy współpracy firm Remus i Danmar. Celem Centrum jest między innymi wzbudzenie zainteresowania regionem, historią i kulturą. Jest też niezaprzeczalną atrakcja turystyczną. Każdego roku można podziwiać nowe obiekty.

Ogród botaniczny w Gołubiu jest prywatnym ogrodem założonym w 1935 roku, Dziś zajmuje on powierzchnię ponad dwóch hektarów, a jego kolekcja liczy około trzech tysięcy gatunków i odmian roślin.

Muzea grafika